FASHION

szary

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego nie lubicie jakiegoś koloru? Dlaczego wzbudza waszą niechęć pomimo tego, że ktoś w tym kolorze wygląda świetnie? I choć zdecydowałyście się przymierzyć coś w kolorze, którego nieznosicie i wyglądacie całkiem dobrze, coś wam mówi, że nie, to nie jest kolor dla was. Niektórzy tłumaczą sobie, że wynika to z barwy włosów, karnacji, że to odcień nie pasuje. Tymczasem kolor odzwierciedla również potrzeby i pragnienia. To zazwyczaj nasza podświadomość sprawia, że czujemy się dobrze w jednym kolorze, a wzbudza niechęć do innego.

Niedawno czytałam ciekawy artykuł na temat znaczenia kolorów. I z okazji dzisiejszego wpisu chciałabym przedstawić znaczenie koloru szarego.

Osoba, która wybiera kolor szary pokazuje, że nie potrzebuje pomocy z zewnątrz i sama świetnie sobie poradzi ze wszystkim. Nie potrzebuje dobrych rad i chce pozostać w ukryciu. Jest to podobno kolor wszystkich nieśmiałych, którzy cenią sobie ciszę, spokój, równowagę i harmonie. Nie chcą zwracać na siebie uwagi, ciężko im przełamać lody i nawiązać dialog z innymi.

Have you ever wondered why you do or do not like some color? Why you are reluctant, despite the fact that someone in that color looks great? And although you decided to try on something in color which you hate, in effect you look pretty well but anything you can say is no, this is not the color for me. Some explain that this is due to hair color, complexion, shade that does not fit. Meanwhile, the color reflects the needs and desires. It’s usually our subconscious makes us feel good in one color and raises the dislike for another.

Recently I read an interesting article about the importance of color. And on the occasion of today’s post I would like to present the importance of the color gray.

The person who selects the color gray want to show everyone that no need of outside help and can handle very well with everything. This person do not need good advice and wants to be in hiding. It is reportedly the color of all the timid, who appreciate peace, tranquility, balance and harmony. They do not want to attract attention and for this kind o people is really hard to begin a dialogue with others.You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.